Jak wybrać spółkę do inwestowania?
- Czesław Mazur
- Inwestowanie
Czy zastanawiałeś się nad tym, jak wybrać spółki do inwestowania? Myślę, że nie ma inwestora, który nie miałby tego problemu. Właściwie każdy człowiek ma problem wyboru czegokolwiek. Zanim zagłębimy się w temat wyboru spółek, warto zrozumieć proces wyboru zachodzący w naszej głowie.
Ten wpis i nagranie z warsztatów analiz i wiedzy inwestora jest wprowadzeniem do wyboru spółek do inwestowania. Warto zadać sobie wiele pytań, o których mówię w wideo. Wybór spółek to pierwszy krok w budowie kapitału. Jeżeli na samym początku podejmiemy niewłaściwe decyzje, to skutki mogą być długoterminowe.
Prosty sposób, jak wybrać spółki
Zatem jak wybrać spółki do inwestowania? Dobrze jest mieć jakiś bardzo prosty sposób. Należy pamiętać, że sposób wyboru spółki to nie strategia inwestowania. Warto jest rozbić taki proces na etapy. Będziemy mogli wtedy sprawdzić, na jakim etapie popełniamy błędy, a jaki etap jest najbardziej efektywny.
Zanim zaczniesz rozważać szczegóły dotyczące planowania inwestycji, wart jest przygotować, wyselekcjonować grupę spółek. Z tak wyselekcjonowanych spółek, łatwiej nam będzie dokonać wyboru tej właściwej.
W nagraniu wspominam o trzech sposobach, które możemy zastosować. Statystyki pokazują, że większość inwestorów w Polsce stosuje głównie analizę fundamentalną. Być może jest to dobry sposób na wybór spółki, ale raczej na końcowym etapie. Wyobraź sobie, że wykonujesz analizę fundamentalną wszystkich spółek notowanych na giełdzie polskiej. No nie ma to sensu, przyznasz rację.
Jak wybrać spółki na pierwszym etapie
Mimo że jest to najłatwiejszy etap, to jest najtrudniej dokonywać wyborów. To jest problem mentalny, a nie merytoryczny dotyczący spółek. Kiedy mamy do wyboru setki albo tysiące spółek to jest wyzwanie. W moim podejściu na pierwszym etapie selekcji spółek wykorzystuję filtry na platformie TradingWiew. Główne kryteria wyboru to: rynek, kapitalizacja spółki i płynność.
W ten sposób ograniczam ilość wyselekcjonowanych spółek z kilkunastu tysięcy do kilkuset. Jest to bardzo prosta i szybka selekcja. Nie zajmuję się analizą branż, sektorów czy gospodarek. To podejście jest dobre dla teoretyków wykładających na uczelniach ekonomicznych. Bardzo wiele jest opowieści w mediach, jaka to branża będzie najlepsza w przyszłości. To są wszystko wróżby.
Zanim przejdziemy do kolejnego etapu, gdzie zastosujemy system analizy, musimy się zgodzić na własne wybory. Nie możemy zastanawiać się nad tym, że może to, czego nie wybraliśmy, jest też dobre. Na tym etapie wybór powinien być podporządkowany założeniom strategii inwestycyjnej. Oznacza to, że prosty system analizy pozwoli ci ograniczyć do wymaganego minimum ilość spółek do obserwowania.
Podsumowanie do wyboru instrumentów
Jak wybrać spółki? Warto zastanowić się nad wieloma aspektami naszego inwestowania. Zadać sobie wiele pytań i spróbować ułożyć plan działania. Dzięki takiemu podejściu nie zmarnujesz mnóstwa czasu i pieniędzy. Niestety to podejście jest bardzo rzadko stosowane. Większość najpierw kupuje akcje, a potem szuka w różnych miejscach podpowiedzi czy to są dobre spółki.
Zapraszam cię do udziału w warsztatach inwestowania. Poznasz sposób wyboru spółek, strategie inwestowania, strategię portfela. Dodatkowo otrzymasz gotowy zestaw wyselekcjonowanych spółek z GPW, NASDAQ i NYSE.